Записатися на прийом

    *Обов'язкові поля


    alt

    м. Житомир, вул. Кібальчича 2/4, корпус «Б»

    Послуги

    Вікова макулодистрофія

    Вікова макулярна дегенерація – це захворювання сітківки – внутрішньої нервової оболонки ока людини. Сітківка вистилає око з середини, сприймає світлові промені, обробляє їх та перетворює їх в нервові імпульси, що несуть в собі закодовану інформацію про побачене та надходять безпосередньо до мозку.

    Офтальмологи виділяють декілька анатомічних зон на сітківці, які мають найбільше значення для хорошого зору. Це ділянка зорового нерву та ділянка так званої «макули». Саме МАКУЛА складається з високочутливих фоторецепторів – колбочок. Завдання колбочок забезпечувати людини чітким зором, можливістю деталізувати зображення – тобто читати, писати, займатися роботою, що вимагає значного зорового навантаження, сприймати кольорове різноманіття навколишнього світу.

    На який би предмет не глянуло наше око – ми бачимо завдяки макулі. Людина спроможна бачити і боковим зором , але боковий зір не надає чіткого зображення та забезпечується периферичними відділами сітківки.

    В силу певних причин з віком в ділянці макули можливе порушення процесів трофіки. Судини не забезпечують макулу необхідною кількістю харчових елементів і вона втрачає здатність функціонувати на повну потужність. З часом судини також стають неспроможними виводити із цієї ділянки токсичні продукти життєдіяльності клітин сітківки. Грубо кажучи, в макулі починає накопичуватись «сміття», який також знижує роботу важливої зони.

    Симптоми ВМД

    Обов’язково відвідати офтальмолога необхідно, якщо у Вас:

    • значно впала здатність читати, писати та розрізняти мілкі деталі на близькій відстані;
    • Ваші старі окуляри перестали Вам підходити та більше не дають чіткого зору;
    • предмети коливаються або деформуються, воли Ви розглядаєте їх;
    • Змінилось кольоровідчуття і Ви помічаєте різницю в кольорах між двома очима;
    • Ві бачите перед собою темну пляму, яка не зникає при рухах голови або очима.

    Яку загрозу несе вікова макулярна дегенерація?

    Небезпека хвороби полягає в тому, що захворювання часто починається з симптомів, що слабо виражені. Людина може не відразу помітити наявність проблеми з зором. У випадках, коли пацієнт не проходить обов’язкові профілактичні огляди окуліста, він звертається до лікаря вже з вираженою стадією патології.

    Вікова макулярна дегенерація призводить до незворотної втрати чіткості центрального зору. Пацієнт втрачає здатність вести звичний спосіб життя.

    Викликають труднощі, або стають неможливими:

    • керування автомобілем;
    • читання та письмо;
    • робота за комп’ютером;
    • виконання роботи, яка потребує чіткості та зорового навантаження;

    А подекуди навіть домашні справи, такі як прибирання або приготування їжі – справжній виклик для пацієнта з ВМД.

    Як лікують вікову макулярну дегенерацію?

    Щоб вірно підійти до моменту лікування ВМД, необхідна вірна діагностика форми та стадії хвороби. Оскільки існує принципова різниця в лікуванні різних форм.

    На сьогоднішній день вирізняють дві основні форми ВМД:

    • СУХА ФОРМА (або атрофічна)

    За своїм перебігом суха форма прогностично більш благоприємна . Зниження зору відбувається поступово та повільно. Українською та Європейською асоціацією офтальмологів рекомендовано довготривалий прийом таблетованих вітамінних препаратів, в склад яких входять комплекси антиоксидантів з мінералами, лютеіном та зеоксантином. Доведено, що саме постійне застосування цих речовин затримує розвиток ВМД на 25% протягом 5 років.

    • ВОЛОГА ФОРМА ( або неоваскулярна).

    Волога форма має ризик різкого та значного погіршення зору, а також ризик ускладнення у вигляді відшарування сітківки. На сьогодні у світі прийнято чіткий протокол ведення даних пацієнтів. Єдиним ефективним методом стабілізації хвороби , а у частини пацієнтів навіть покращення зору визнано метод введення в порожнину очного яблука препараті інгібіторів ангіогенезу, так званих антиVEGF або антипроліферативних факторів. В деяких випадках додатково до ін’єкцій по показам проводять лазерну коагуляцію сітківки.

    Які діагностичні дослідження необхідні для визначення тактики лікування?

    До необхідних досліджень відносять стандартний перелік діагностичних процедур на прийомі у окуліста, а також обов’язковим є:

    • ОКТ (оптична когерентна томографія сітківки макулярної ділянки)

    Саме ОКТ дозволяє чітко диференціювати форму захворювання, прийняти вірну тактику лікування та спостерігати пацієнта в динаміці.

    • ФАГ (флюоресцентна ангіографія) – прижиттєве дослідження гемодинаміки ока за допомогою флюоресцентних речовин. Допомагає лікарю в нестандартних випадках диференціювати форму хвороби та визначитись з протоколом лікування.

    Необхідно пам’ятати, що своєчасне звернення до лікаря дає надає шанс притормозити ураження сітківки при віковій макулярній дегенерації та провести своєчасне та ефективне лікування.

    Дякуємо за повідомлення!
    Ми скоро зв'яжемося з Вами.