Записатися на прийом *Обов'язкові поля
alt

м. Житомир, вул. Кібальчича 2/4, корпус «Б»

Послуги

Лікування глаукоми

Глаукома – що це?

Це дуже серйозне і небезпечне захворювання очей, яке відрізняється занадто високим внутрішньоочним тиском через порушену циркуляцію очної рідини. Її накопичення і є причиною підвищеного тиску всередині ока. В результаті цього зоровий нерв знаходиться постійно під навантаженням і з часом його волокна гинуть, перестаючи передавати сигнали до головного мозку. В результаті людина починає гірше бачити і відчуває проблеми з орієнтацією в просторі через порушеного периферичного зору. Якщо глаукому не діагностувати вчасно і не лікувати, все закінчиться повною, незворотною сліпотою і інвалідністю.

Причини виникнення

Як говорилося вище, головна причина полягає в підвищеному внутрішньоочному тиску, яке стало таким через:

 • Накопичення надмірної кількості внутрішньоочної рідини в очному яблуці, через неспроможність дренажної системи ока або її повної блокади через особливості в будові ока.

Корисне відео лікаря-офтальмолога Тетяна Мартиненко про глаукому

За якими параметрами ока слід стежити хворому з глаукомою

Як було сказано раніше, причина сліпоти - це відмирання волокон зорового нерва, а в кінцевому підсумку його повна загибель, внаслідок підвищеного внутрішньоочного тиску. Пацієнт з глаукомою повинен контролювати певні параметри ока, які корелюють з підвищеним тиском в оці.

Необхідно пам'ятати що гострота зору при цьому захворюванні в більшості випадків залишається високою аж до глибокої стадії ураження, тому не є параметром, який оцінює доктор на прийомі у цієї групи пацієнтів.

Отже, що ж контролює доктор і пацієнт? :

 • В першу чергу саме внутрішньоочний тиск.
 • Також необхідно стежити за чутливістю нервових волокон зорового нерва і їх здатністю проводити нервовий імпульс до головного мозку, що визначає поле зору людини, а саме наскільки «широко» йому видно (комп'ютерна сфероперіметрія)
 • Визначення товщини нервових волокон в зоровому нерві, їх томограма (оптична когерентна томографія або ОКТ)
 • Оцінка стану дренажної системи ока (гоніоскопія)
 • Визначення товщини оболонок ока, від якої може корелювати норма внутрішньоочного тиску для кожного окремого пацієнта (пахіметрія)

Стадії хвороби

Глаукома може перебувати на чотирьох стадіях розвитку:

 1. Початковою - відрізняється тим, що людина починає бачити перед собою сліпу пляму. Периферичний зір знаходиться поки що в нормі. Диск зорового нерва злегка заглиблений по центру.
 2. Розвиненою - відрізняється тим, що у людини помітно звузилося поле зору, диск зорового нерва виражено заглиблений по краях.
 3. Далеко зайшовшій - відрізняється тим, що у людини помітно звузилося поле зору по всьому периметру, диск зорового нерва сильно заглиблений по краях.
 4. Термінальній - відрізняється тим, що людина повністю втрачає предметний зір або приходить до повної сліпоти.

Глаукома і вік

Це захворювання статистично значно частіше розвивається у людей після 40-ка років, і вкрай рідко в осіб більш молодого віку. Хоча потрібно зазначити, що як виняток зустрічається глаукома і у дітей.

Залежно від віку, в якому у людини розвинулася ця хвороба, глаукома може бути:

 • Уродженою - діагностується у новонароджених на перших тижнях або місяцях життя. Іноді - у дітей до 3 років. Це буває вкрай рідко, але вимагає грамотної допомоги досвідчених лікарів;
 • Юнацькою - розвивається у дітей від 3-х років і більше;
 • Первинною - проявляється у дорослих після 40-ка;
 • Вторинною - спровокована суміжними очними хворобами або загальним нездужанням.

У кого може розвинутися захворювання?

До групи ризику, як правило, потрапляють:

 • Родичі хворих, у яких виявлена глаукома;
 • Люди старше 40-ка, внутрішньоочний тиск яких майже переходить норму;
 • Люди у віці, які хворі сильною короткозорістю або далекозорістю;
 • Люди, які перенесли травми або запалення очей;
 • Літні люди (яким за 60 років);
 • Люди з наявністю цукрового діабету, судинними порушеннями;
 • Пацієнти, які в рамках терапії довгий час приймають гормональні препарати;
 • Пацієнти будь-якого віку, у яких підвищений внутрішньоочний тиск.

Симптоми

Вся проблема в тому, що цю патологію складно помітити на початку розвитку. Людина може навіть не помічати проблем із зором. Підвищення очного тиску дуже тривалий період часу не відчувається і не викликає скарг, на противагу підвищенню артеріального тиску до прикладу.

Рекомендується всім особам старше 40-ка років як мінімум один раз в два роки (а по можливості частіше) вимірювати внутрішньоочний тиск з метою виявлення його підвищення і своєчасного лікування. Однак звернути увагу і пройти діагностику у офтальмолога слід, якщо відразу після сну погляд злегка затуманений або з'являються «кола розсіювання» при погляді на джерело світла. На початку глаукоми ці ознаки здаються незначними і пропадають через пару хвилин після пробудження. Але вони досить специфічні, так як найбільш високий тиск відзначається саме в нічний час в силу певної фізіології ока і циркуляції внутрішньоочної рідини.

Чим загрожує глаукома?

Це досить серйозна хвороба, яку якщо не почати вчасно лікувати, можна повністю осліпнути! Після цього повернути зір буде неможливо. Все, що можна зробити, - це зупинити розвиток захворювання на тому етапі, на якому воно було виявлено. Тому не ризикуйте своїм зором - пройдіть діагностику в офтальмологічному центрі "КЛІНІКА ЗІР".

Діагностика

Своєчасне обстеження очей - це найкраще рішення, яке допоможе зберегти ваш зір. Для цього потрібно обстежити весь зоровий апарат. Недостатньо виміряти тільки внутрішньоочний тиск. Діагностика вимагає комплексного підходу з використанням новітнього закордонного обладнання, яке дозволяє зробити точний аналіз стану зорового нерва, дренажної системи ока та зорового поля. Завдяки сучасній високочутливій апаратурі і чіткої послідовності дій доктора з'явилася можливість вже на ранніх стадіях визначити глаукому, почати своєчасне лікування і на довгі роки зберегти зір пацієнтам.

На базі центру «КЛІНІКА ЗІР» представлений повний комплекс сучасного обладнання здатного на ранніх стадіях виявити небезпечну патологію, спостерігати за перебігом захворювання в динаміці і вчасно коригувати лікування.

Лікування глаукоми в «КЛІНІЦІ ЗІР"

Якщо ви хочете зберегти ясний зір на все життя, не нехтуйте регулярною діагностикою і дотриманнями рекомендацій офтальмолога. Також не забувайте про гігієну очей.

Якщо у вас все ж була виявлена глаукома, досвідчені лікарі центру проведуть лікування захворювання і приведуть в норму внутрішньоочний тиск. Лікування в своїй суті полягає в нормалізації тиску всередині ока. Зробити це можна як медикаментозним, так і хірургічним (операція) шляхом. Операція або інші способи лікування підбираються індивідуально, з урахуванням форми хвороби, стадії розвитку, наявності супутніх проблем з очима.

Існує три ефективних методики контролю і стабілізації глаукоми:

 1. Закапування в око спеціальних гіпотензивних крапель. Систематичне застосування правильно підібраного препарату на багато років може загальмувати захворювання. На жаль, не у всіх пацієнтів вдається підібрати коректний препарат, у частини пацієнтів розвивається звикання і зниження ефективності, а у частини пацієнтів значення тиску можуть бути настільки високі, що краплі не справляються з функцією зниження тиску.
 2. Лазерне лікування. Це розчищення дренажної системи ока за допомогою лазерної дії. Може бути як самостійним методом лікування так і додатковою терапією до краплинного лікування.
 3. Хірургічне лікування, дозволяє створити додаткові шляхи для відтоку внутрішньоочної рідини і за рахунок цього стабілізувати тиск.

Точно визначити спосіб терапії може ваш лікар після детальної діагностики.

Ускладнення глаукоми катарактою

Буває так, що глаукома призводить до катаракти - помутніння кришталика. В такому випадку, потрібна операція на очах з усуненням обох патологій. Може бути і зворотна сторона: через занедбаність катаракти виникає глаукома вторинного типу. Тоді лікар може замінити збільшений і затемненнений кришталик на штучний, що призведе до нормального внутрішньоочного тиску.

У будь-якому випадку, ми запрошуємо вас в офтальмологічний центр "Клініка Зір" для обстеження і консультації з лікарем. Переконайтеся в здоров'ї своїх очей з нами!

Наші Фахівці