Лікування короткозорості (міопія)
Визначення короткозорості (міопії)
Коли ми дивимось на щось, промені світла, проходячи крізь рогівку, кришталик та скловидне тіло, зазвичай фокусуються в центральній ділянці сітківки. Але у людей з патологією зору світлові промені , переломлюючись, фокусуються перед сітківкою. Внаслідок цих змін зображення розпливається. Така патологія носить назву короткозорості, або міопії.
Це стан очей, при якому у людини картинка вдалині «розпливається». При цьому людина добре бачить предмети зблизька (коли читає, працює з комп’ютером, пише тощо).
Причини розвитку короткозорості
Причиною короткозорості може бути занадто крута поверхня рогівки (зовнішнбої лінзи людського ока), внаслідок чого виникає надлишкове переломлення променів, що проходять всередину очного яблука.
Також причиною може бути видовжений розмір ока, внаслідок чого зображення «не дотягується» до сітківки. Таку форму очного яблука пацієнт може отримати «в спадок» від близьких родичів. Як форму носа, ока або іншу фенотипову ознаку. Ми часто схожі на своїх батьків, тож часом відхилення у формі та функції ока також схожі.
Перерозтягнення очного яблука можливе внаслідок певних загальних патологій, що пов’язані зі слабкістю сполучної тканини в організмі. Деколи зміна форми ока відбувається в силу травми. Така короткозорість називається вісьовою.
Але частіше за все зустрічається змішаний тип короткозорасті. Коли є певні відхилення і в довжині очного яблука і в його переломлюючій силі рогівки.
Цікаве відео лікаря-офтальмолога Тетяни Мартиненко про короткозорість
Далекозорість (або гіперметропія) – це…
Далекозорістю називають певне відхилення від співрозмірності оптичної системи ока, яке призводить до відсутності чіткого фокусу на сітківці – світлосприймаючій оболонці очного яблука.
Форма та будова ока при далекозорості така, що зображення предметів виникає не на сітківці, а в умовній гіпотетичній точці ЗА оком, що не дає можливості людині мати чітке зображення.
Схематическое изображение здорового глаза и глаза с дальнозоркостью.
Симптоми хвороби
- напруга та швидка втомлюваність очей при довготривалій роботі на близькій відстані:читанні, письмі, роботі за комп’ютером;
- розмитість та нечіткість зображення зблизька;
- складнощі та дискомфорт в очах при швидкому переміщенні погляду з далечі на предмети, що знаходяться зблизька;
- поява косоокості;
Любі з цих симптомів повинні насторожити та підштовхнути до звернення за консультацією кваліфікованого лікаря.
Фактори, що впливають на появу та прогресування короткозорості:
- довготривала робота з мілкими предметами або деталями на близькій відстані;
- зловживання сучасними гаджетами (комп’ютер, планшет, мобільні телефони);
- недостатнє освітлення робочої поверхні або приміщення;
- гіпоксія та недостатня кількість часу, що проводиться на свіжому повітрі;
- спадковість;
- травми очей або голови.
Міопія в більшості випадків з’являється у дітей та людей молодого віку, оскільки саме в цьому віці відбувається формування зорового апарату; ігнорування правил гігієни зору, а також вплив інших факторів, що можуть підштовхнути появу даного оптичного відхилення.
Чим короткозорість може бути небезпечна?
Люди з цією патологією більш обмежені. Окрім того, що звичайно вони бачать недостатньо добре, їм складно орієнтуватися на вулиці, водити автомобіль та виконувати ряд інших дій в сутінках. До того ж, очі у короткозорих людей постійно напружені, це часто призводить до головних болей, швидкої втоми. Саме небезпечне до чого може призвести міопія – це відшарування сітківки, яка при несвоєчасному та невірному лікуванні призводить до невідворотної сліпоти.
Степені міопії ока
Лікарі виділяють три степені прогресування короткозорості:
- Слабка – до 3 діоптрій (предмети, що знаходяться вдалині здаються дещо розмитими);
- Середня – від 3 до 6 діоптрій (людина нечітко бачить віддалені предмети, а наближені бачить чітко лише з відстані 20-30 см);
- Висока – від 6 діоптрій та вище (зір стрімко падає, інколи до сліпоти).
Види міопії
- Вроджена
Вроджена міопія високого ступеню важко піддається лікуванню. При цьому вона зустрічається лише у 2% діток. Частіше короткозорість проявляється у школярів внаслідок довготривалого перегляду телепередач та фільмів надто близько від телевізора; довгої роботи за комп’ютером та іншими гаджетами, читання в транспорті та при поганому освітленні тощо.
- Спадкова
В спадок може передатися порушення синтезу колагену – білка, що з’єднує тканини. Він необхідний для нормального розвитку зовнішньої оболонки ока. Якщо колагену недостатньо, тканина склери ослаблюється, розмір очного яблука збільшується. Батьки з даною патологією, в 80% випадків передають зміни дитині, якщо хворий один з батьків, ризик зменшується вдвічі.
- Прогресуюча
Якщо зір з кожним роком падає (навіть незначно), це прогресуючий тип короткозорості, що потребує лікування. Чим більше зорове навантаження, тим швидше прогресує хвороба.
Небезпека короткозорості
Головна небезпека цієї хвороби, як і будь якої іншої очної патології, складається у втраті чіткості зору, що з часом може значно погіршитись.
Слабкі ступені короткозорості як правило не несуть небезпеки різкого зниження зору або його повної втрати. Така короткозорість лише не зручна знижуючи якість життя пацієнта та потребує корекції.
Середня та тяжка ступені міопії не тільки знижують зір, а й можуть призвести до серйозних ускладнень, внаслідок яких високий ризик повної втрати зору.
Діагностика хвороби
З метою точного встановлення діагнозу, необхідно виконати діагностику зорового апарату на предмет короткозорості. Під час обстеження лікарі медичного центру «КЛІНІКА ЗІР»:
- Визначать гостроту зору
- Визначать рефракцію
- Виміряють внутрішньоочний тиск
- За допомогою ультразвуку обстежать внутрішні структури ока
- Перевірять зоровий апарат на наявність інших патологій зі сторони очей
- Визначать форму та рівень переломлення світла рогівкою
- Визначать поле зору
- Визначать стан сітківки та зорового нерву
Така діагностика дозволяє комплексно оцінити стан ока пацієнта та призначити необхідне лікування, корекцію короткозорості
Як лікувати короткозорість?
Задача лікаря, при лікуванні короткозорості, зробити так, щоб переломлююча сила ока стала меншою, а проміні світла фокусувались на центральній частині сітківки.
Сучасна медицина пропонує декілька ефективних способів корекції даного відхилення. Серед них:
- Корекція вади зору окулярами;
- Застосування контактних лінз (денних або нічних);
- Лазерна корекція;
- Імплантація штучного кришталика.
У кожного з цих методів є свої переваги та недоліки.
Наприклад, давайте розглянемо самий розповсюджений та відомий метод боротьби з короткозорістю – окуляри та контактні лінзи.
Переваги окулярів |
Переваги контактних лінз |
|
|
Недоліки оуклярів |
Недоліки контактних лінз |
|
|
Якщо Ви не готові до недоліків застосування окулярів чи контактних лінз, можливо вирішити проблему шляхом лазерної корекції зору. Це сучасний, доступний по ціні та надійний спосіб вилікувати короткозорість.
Суть операції полягає у витонченні рогівки, під дією лазерного випромінювання, внаслідок чого змінюється переломлююча сила рогівки та промені знову фокусуються на сітківці. Операція допомагає повністю відновити зір та насолоджуватися красою навколишнього світу.
Але, нажаль ексімерлазерна корекція також має свої обмеження. Не всім пацієнтам можливо провести її виконання по медичним причинам.
У випадках дуже високої степені короткозорості хороший терапевтичний ефект показує інший вид оперативного втручання – заміна кришталика з рефракційною метою. При цьому виді лікування пацієнту грубо кажучи «вставляють окуляри в середину ока», замінюючи природний кришталик на штучний відповідної сили.
Обов'язково необхідно…
При короткозорості середньої та високої степені проходити огляд очного дна на широку зіницю з застосуванням гоніолінзи. Це процедура закапування в око спеціальних крапель, що розширюють зіницю та надають можливість Вашому окулісту оглянути периферичні ділянки сітківки, що не можливо виконати при звичайному огляді. Оскільки саме в периферичних зонах сітківки у людей з короткозорістю відбувається витончення, що може призвести до серйозних ускладнень, таких як – розриви та відшарування сітківки. При виявлені небезпечних ушкоджених ділянок, лікар виконає їх укріплення за допомогою лазера. Укріплення лазером значно знижує ризик розвитку патології, яка може повністю осліпити людину.
Спеціалісти нашого центру готові провести повний та детальний огляд Ваших очей, визначити степінь, вид та ризики Вашої короткозорості, запропонувати оптимальний для Вас вид корекції.
Степені патології:
- Слабка – до +2,0 діоптрій;
- Середня – від +2,0 до +4,0 діоптрій;
- Висока – більше +4,0 діоптрій.
Важливо знати
Що існує також поняття «вікова далекозорість» або пресбіопія. Це далекозорість, яка з’являється після 40-ка років, не є патологією, а лише наслідком нормального фізіологічного старіння кришталика в оці людини. Більш детально про цей стан див. в розділі «ДАЛЕКОЗОРІСТЬ ВІКОВА».
Небезпека далекозорості
Головна небезпека цього захворювання, як і будь якої іншої патології, складається у втраті чіткості зору, яка з часом стає все гіршою і гіршою, якщо не проводити своєчасну корекцію. Додатково до цього у людини може спостерігатися погане загальне самопочуття, часті головні болі, швидка втома, роздратованість. Пацієнти, які мають далекозорість та не застосовують корекцію, часто помилково звертаються до інших спеціалістів – неврологам, кардіологам, терапевтам, в кабінети «головного болю», хоча всі неприємні моменти можна нівілювати просто адекватним підбором корекції у вигляді окулярів, контактних лінз або інших методів лікування.
Якщо хвороба не була діагностована та відкорегована вчасно, може розвинутись косоокість або амбліопія (таке собі «ліниве око»)
Діагностика
Необхідно пройти якісне обстеження, щоб чітко визначити степінь далекозорості, а також найкращий спосіб її лікування. В процесі діагностики, окрім того, що перевіряється гострота зору, лікар може використати також:
- рефрактометрію;
- кератометрію;
- оптичну когерентну томографію;
- пахіметрію;
- скіаскопію;
- УЗД та біомікроскопію
Діагностику можна провести людині в любому віці.
Як лікувати далекозорість?
Лікування далекозорості полягає в тому, щоб світлові промені вірно переломлювались та збирались в одній точці на сітківці. Самим розповсюдженим та недорогим способом є корекція за допомогою спеціальних окулярів або контактних лінз.
При високій степені далекозорості пацієнту часто доводиться користуватись не однією парою окулярів – і для близі і для далечі, що несе певний дискомфорт в повсякденному житті.
Більш радикальні методи лікування далекозорості – це різноманітні види хірургічного втручання. Один із найбільш швидких та простих – ексімерлазерна корекція зору. Але нажаль, методика операції така, що можливо отримати гарний результат лише при гіперметропії слабкої та середньої степені.
При високій степені далекозорості найбільш адекватним методом хірургічного лікування є – заміна кришталика з рефракційною метою. Існують спеціальні мультифокальні моделі штучних кришталиків, імплантація яких дозволяє людині повністю позбавитись від нечіткості зору на всі відстані та необхідності застосовувати окуляри.
Методи лікування астигматизму в «КЛІНІЦІ ЗІР»
Для лікування цього захворювання лікар офтальмологічного центру "Клініка Зір" підбирає найбільш підходящий метод (виходячи з особливостей хвороби та зорового апарату). Це можуть бути як консервативні методики:
Адекватно підібрана корекція зору окулярами або контактними лінзами
Так і хірургічне лікування:
Імплантація факічних лінз
Природний кришталик можна замінити мультифокальним штучним кришталиком, який повністю позбавить від проблем із зором.
Як запобігти захворюванню?
У більшості випадків астигматизм є певною формою очного яблука, успадкованої від народження (як «горбочок» на носі або відкопиленість вушних раковин), відповідно немає достовірного і однозначного способу запобігти цьому стану ока. З ним просто народжуються, але прості правила гігієни зору допоможуть запобігти прогресуванню ступеня відхилення.
В якості профілактики ми рекомендуємо:
- Читати, працювати за комп'ютером, дивитися телевізор або займатися іншою діяльністю при хорошому освітленні.
- Не сидіти довго перед монітором комп'ютера або ТВ, за читанням або шиттям. Чергувати таку діяльність з фізичною.
- Якщо ви вчитеся або працюєте в офісі, регулярно робіть вправи для очей.
- Намагатися уникати подразників очей: потрапляння піску, сильного вітру і т.д.
Щоб дізнатися про це захворювання більш докладно, а також пройти діагностику собі або дитині, приходьте в офтальмологічний центр "КЛІНІКА ЗІР". Так ви зможете переконатися, що із зором все в порядку, а в разі будь-яких порушень вчасно пройти лікування.
Наші Фахівці