Глаукома – причина незворотньої втрати зору!
Що таке глаукома?
Око людини має складну будову. До структур ока входять кришталик, м’язи, оболонки, нерви тощо, всі ці утворення потребують постійного живлення.
У середині ока постійно виробляється певна кількість очної рідини, що живить око з середини, циркулює у ньому та через спеціальну систему мікротрубочок з ока виходить.
Але бувають випадки, коли ця система трубочок забивається (як каналізація), або закривається доступ до них іншими структурами ока. В таких випадках – поживна рідина продовжує вироблятися, але вийти з ока в необхідній кількості не може і, грубо кажучи, – «розпирає» око з середини – відбувається підвищення очного тиску.
Саме собі око – лише фотоапарат, що робить знімок та передає зображення до зорового нерву, як по кабелю, до нашого мозку – «комп’ютера», який безпосередньо створює зображення. Отже, якщо «кабель» (зоровий нерв) пошкодиться – наш мозок не буде бачити зображення.
Підвищений очний тиск віддавлює зоровий нерв із середини. Відбувається поступове відмирання волокон зорового нерву, а з часом повна атрофія клітин, які повинні передавати та створювати зображення.
На жаль, сучасна медицина ще не в змозі оживити клітини, які вже померли. Саме тому глаукома така небезпечна.
Що потрібно знати пацієнту з глаукомою та його рідним?
- Глаукома не виліковна – її не можливо вилікувати повністю. Цей діагноз залишається з пацієнтом на все життя. ЇЇ можна лише затормозити та контролювати;
- Якщо глаукому не лікувати – протягом 3-5 років пацієнта чекає повна невідворотня сліпота та інвалідність;
- Глаукома на початкових стадіях – безсимптомна. У хворого не виникають скарги на зір або біль. Лише лікар-окуліст на прийомі може виявити глаукому;
- При систематичному спостереженні та вірно підібраному лікуванні можливо приборкати глаукому та зберегти хороший зір на багато десятиліть;
- Глаукома часто має спадковий характер та передається генетично. Тому важливо обстежуватись та контролювати очний тиск всім членам родини пацієнта з глаукомою.
Як діагностується глаукома?
На базі Клініки “Зір” існує діагностичний пакет з назвою «Глаукомна програма» націлений саме на виявлення глаукоми на самих ранніх стадіях, а також для спостереження за хворобою в динаміці. Що дозволяє вчасно встановити діагноз, визначити різновидність хвороби та контролювати її прогресування. У дану програму входять:
- Визначення очного тиску (пневмотонометрія, найсучаснішим та точним приладом Icare);
- Пахіметрія (з перерахунком норми очного тиску для кожного окремого пацієнта);
- Комп’ютерна сферопериметрія зорових нервів (визначає чутливість клітин зорового нерву та їхню провідність сигналу до головного мозку);
- ОКТ (оптична когерентна томографія) – визначає зону атрофії зорових нервів;
- Біометрія – визначає співвідношення структур ока, які можуть перешкоджати нормальному току рідини;
- Гоніоскопія – візуалізація та оцінка стану фільтраційних трубочок ока за допомогою спеціальної лінзи Гольдмана.
Методи лікування глаукоми
На базі нашого центру застосовуються сучасні протоколи лікування глаукоми, що були розроблені Європейською та Американською асоціаціями офтальмологів.
- Наші спеціалісти в першу чергу підбирають найбільш ефективні очні краплі, що знижують очний тиск, відповідно до Вашого виду та стадії глаукоми;
- У разі недостатнього зниження очного тиску, або з метою зменшення кількості крапель ми додаємо ефективне лазерне лікування (дія лазерного опромінення безпосередньо на дренажну систему трубочок в оці, що значно покращує їхню провідність). Ми застосовуємо найбільш лагідний та сучасний лазер – селективну лазерну трабекулопластику;
- У запущених або неконтрольованих стадіях захворювання головний лікар нашого центру – АНАТОЛІЙ МАРТИНЕНКО виконує оперативне лікування глаукоми. Хірургічним шляхом створюється додаткове русло відтоку рідини з очної порожнини. Що дозволяє нормалізувати тиск в оці та стабілізувати зір.
Наші Фахівці