Лікування катаракти
Катаракта – захворювання очей, пов’язане з руйнуванням природної структури білків кришталика і призводить до порушення гостроти зору, аж до повної сліпоти. Найчастіше патологію викликають вікові зміни в організмі. Тому захворювання діагностується у 1/6 людей, старше 40 років і більшості – після 80 років.
Причини виникнення та види катаракти
Факторами, що провокують катаракту, також є:
- несприятливі умови праці і проживання;
- деякі системні захворювання;
- прийом деяких лікарських препаратів;
- травми очей.
Залежно від патогенного фактора, що впливає на орган зору, розрізняють наступні види катаракти:
- вікову – обумовлену дегенеративно-дистрофічними процесами, пов’язаними зі старінням;
- задньокапсулярну – помутніння капсули кришталика, що прилягає до склоподібного тіла ока, викликане системними захворюваннями (цукровий діабет, ревматоїдний артрит, хвороби щитовидної залози та ін.), Тривалим прийомом стероїдів або тупою травмою ока;
- вроджену – виниклу у плода у відповідь на внутрішньоутробні інфекції, хромосомні мутації або патогенний вплив іонізуючого випромінювання.
Помутнілий кришталик перестає виконувати свою функцію – фокусувати промені на сітківці ока. Через розсіювання пучка світла, хворий бачить зображення як крізь напівпрозору пелену або потік води.
Ознаки катаракти
Основною ознакою катаракти є падіння гостроти зору. Однак воно проявляється по-різному, в залежності від локалізації помутніння – чим ближче осередок розташований до центру кришталика, тим серйозніше порушення.
На початковому етапі прогресування захворювання симптоми погіршення зору можуть і не відзначатися, а у літніх людей навіть можуть зникнути ознаки далекозорості. Але ці явища тимчасові, надалі пацієнт відзначає порушення різкості зображення, його двоїння. Хворий скаржиться на:
- больові відчуття при яскравому світлі (ядерна катаракта);
- спотворення кольорів видимих об’єктів;
- зниження сутінкового зору;
- поява зорових аберації – відблисків, штрихів, крапок, ореолу навколо предметів;
- стомлення.
Змінюється і колір зіниці. Він стає мутним, жовтуватого, сірого чи білястого відтінку. У дітей вроджена катаракта часто супроводжується косоокістю. Виявлення навіть одного з перерахованих симптомів вимагає негайного обстеження у лікаря-офтальмолога і відповідного лікування.
Методи терапії
Медикаментозне лікування катаракти можливо тільки на ранніх етапах розвитку патології і в якості профілактики захворювань. Помутнілий кришталик не можна відновити – він вимагає заміни. В якості штучного імплантату використовують інтраокулярну лінзу. Її виготовляють з біосумісних органічних полімерів – акрилатів, що володіють пам’яттю форми.
Згорнутий штучний кришталик легко поміщають через мікропрокол в рогівці і капсулі кришталика, де він розвертається і займає своє місце. Для видалення денатурованого білка застосовують факоемульсифікацію:
- ультразвукову;
- фемтолазерну.
Обидва методи дозволяють усунути катаракту на ранній стадії, не чекаючи поки катаракта дозріє. Вони атравматичні, так як в процесі операції виконується крихітний прокол, а здорові структури ока не будуть зачіпатися. Після операції прокол самостійно «затягується» і немає необхідності накладення швів.
Сучасні апарати дозволяють сверхточно впливати на око, з урахуванням індивідуальних особливостей органу зору. Контроль операції можливий завдяки високочутливому мікроскопу з підсвічуванням, який дозволяє візуалізувати прозорі структури кришталика і не чекати, поки вони помутніють.
Через прокол ультразвук або лазерне випромінювання впливає на речовину кришталика, переводячи його в емульсію, яку вимивають і в збережену неушкоджену капсулу поміщають штучну інтраокулярну лінзу. Операцію проводять в амбулаторних умовах під місцевим знеболенням за допомогою очних крапель. Пацієнт перебуває в повній свідомості і вже через 1,5-2 г зір відновлюється настільки. Що він може читати або водити машину.
Лазерне лікування показано при вторинній катаракті – помутніння і ущільнення задньої капсули кришталика.
Відмінний результат і максимальне відновлення зорової функції можливі за умови наявності сучасної апаратури і навченого персоналу. У «Клініці ЗІР» Анатолія Мартиненка операції заміни кришталика і лікування катаракти на будь-якій стадії проводить один з найдосвідченіших мікрохірургів України. Клініка обладнана найсучаснішою апаратурою від іноземних виробників. Багаторічний досвід лікування катаракти гарантує відмінний результат і відсутність рецидиву захворювання.
Наші Фахівці